Вступ: Хрещення, яке було відоме серед євреїв, є типово християнською постановою і практикою. Слово Боже вимагає від кожного, хто увірує, прийняти хрещення, яке є зовнішнім виразом віри й новонародження. Господь Ісус сказав, що кожен, хто хоче наслідувати вічне життя, повинен „народитися від води та Духа” (Ів. 3,5). Слово „хрещення” (гр. „баптизейн”) одночасно вказує на форму біблійного хрещення. Вказане грецьке слово означає – „занурення”.
І. Цей наказ дав сам Господь
- Спаситель окреслив завдання усіх віруючих Своєї Церкви аж до кінця часу (Мат. 28,18-20);
а. Ісус виступає тут у ролі Господа і Владики, котрий має передати світові Свою волю відносно спасіння всього людства;
б. Він доручає апостолам виступати від Його Імені (2 Кор. 5,20; пор. Мат. 24,14);
в. Божі посланці не мають права проповідувати свої погляди. Вони зобов’язані звіщати Боже вчення („навчаючи всього того, що заповів Ісус” – Мат. 28,19-20).
г. Розмежуванням між старим та новим життям людини, є саме хрещення. - Хрещенню повинно передувати слухання, читання Божого Слова, а також віра на підставі цього Слова (Мар. 16,15-16).
- Приступаючи до хрещення, людина мусить щиро розкаятися у здійснених гріхах та навернутися до Бога (Лук. 3,8; Дії 2,38);
- Хрещення дається кожному, хто цього щиро прагне (Дії 8,36-39).
- Ісус Христос та апостоли окреслили обряд хрещення як „смерть старої людини” (грішної людської натури) та відродження віруючого до нового життя в Бозі (Ів. 3,3-8; Рим. 6,3-14).
ІІ. Значення й вимова хрещення
- Апостол Павло виказує глибоку аналогію порівнюючи хрещення зі смертю та воскресінням Ісуса Христа (Рим. 6,3-4);
а. Деякі аспекти життя остаточно закінчуються в момент хрещення (Рим. 6,10-14; 6,6; Кол. 3,5; 1 Кор. 6,9-11).
б. Життя після хрещення повинно бути повністю відновленим (Рим. 6,5.17-18); - Хрещення є урочистим визнанням віри та знаком вступу у заповіт з Господом (1 Тим. 6,12; пор. Дії 8,36-38).
- Через хрещення людина стає Божим дитям та членом Божої Церкві (1 Кор. 12,13; Еф. 2,19-22).
- Через хрещення людина стає членом Божої родини та спадкоємцем Вічності (Гал. 3,26-29; Мр. 16,16).
ІІІ. Біблійна форма хрещення
- Для нас, людей, прикладом у цьому є Ісус Христос, котрий Сам прийняв хрещення у Йордані будучи в дорослому віці. Він був хрещений саме через занурення (Мат. 3,13.16; Лук. 3,21-23);
а. Якщо умовою хрещення є пізнання усіх Божих принципів, розкаяння у здійснених гріхах та навернення до Бога (Мат. 28,20), то зрозуміло, що біблійне хрещення не може прийняти ні немовля, ні дитина. Біблійне хрещення може прийняти лише доросла, свідома людина.
б. В Апостольській Церкві хрещення відбувалось лише через повне занурення. Про це свідчить не лише історія, а перед усім Біблія, яка говорить про:
1) Хрещення, яке звершувалось там, де було багато води (Ів. 3,23);
2) Те, що „охрестившись Ісус, … вийшов із води”(Мат. 3,16);
3) Апостол Пилип та ефіопський скопець, вельможа Кандаки, цариці ефіопської для того, щоб звершити хрещення, увійшли до води (Дії 8,38).
4) Своїм хрещення ми поховані з Христом у смерть (Рим. 6,4; Кол. 2,12). Це поховання означає зникнення з поверхні. Воно можливе лише через занурення.
5) Оригінальне грецьке слово „баптізейн”, яке перекладено як хрещення, означає „занурення”. - Формула хрещення: „В Ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа” є біблійною формулою (Мат. 28,19).
- Води потопу в певному сенсі символізують хрещення. Апостол Петро, згадуючи води потопу, одночасно підкреслив важливу роль хрещення: „образ, хрещення не тілесної нечистості позбуття, але обітниця Богові доброго сумління, спасає тепер і нас воскресінням Ісуса Христа” (1 Пет. 3,21).
Закінчення: Слово Боже навчає: „Один Господь, одна віра, одне хрещення” (Еф. 4,5). Це дуже важливі слова. Однак, не можна їх розуміти таким чином, що не має значення, якого ми маємо Господа, яку віру, та яке хрещення. Є лише один Істинний Бог, лише одна правдива віра та лише одна хрещення, яке признає Бог. Лише у такому випадку ми йдемо вірним шляхом.
ЗВОРОТНІЙ ЛИСТ
Питання до уроку (2/29)
Питання 1
Хто може прийняти хрещення? Які умови перед цим мусять бути виповнені?
Питання 2
Що таке хрещення, яке воно має значення?
Питання 3
Якою є біблійна форма хрещення?
Питання 4
Якою є біблійна формула хрещення?
Питання 5
Що означають слова: „Один Господь, одна віра, одне хрещення”? (Еф. 4,5)